אמונה ודת

המחבר: אלכסיי פבו

אמונה ודת 406076_452502918147825_1896618020_n– הדברים שהניעו את הציווילזציה האנושית מאז קמתה. ללא אמונה בכוחות חיצוניים, אמונה בעצמך ואמונה בעתיד זוהר יותר, האנושות לא הייתה מגיעה רחוק. כל אחד מאיתנו חופשי להאמין בכל דבר שהוא במידה ומוצא בו מקור לאנרגיות ומוטיבציה. אמנות ואומנות התפתחו מרצונו של האדם לתאר את ה"אלהי" והנשגב. מסגדים מופלאים וקתדרלות מרשימות נבנו בעזרת האמונה מוחלטת של בני אדם. בתי חולים, אוניברסיטאות ומוסדות אחרים הוקמו על ידי אנשים מאמינים, ארצות התגלו, המדע נולד והחלל נחקר…דת ואמונה הן כוח עצום ועם כוח כל כך גדול, באה גם אחריות גדולה. זהו נושא רחב, אפשר לכתוב ספרים בנושא ואנחנו רק ננסה לבדוק ולהבין, מה השתבש והפך את הדת לכוח הרסני ביותר בהיסטוריה של האנושות.

הבעיה מתחילה ברגע, בו דת או אמונה כלשהי הופכים לממסד. ממסד דתי אינו זקוק להרבה אנשים כדי שיתקיים. נתבונן לאחור בהיסטוריה. בתקופה שבה מושג "דת" עוד איננו, נראה, שאדם בודד, כמו שמאן, דרואיד או מכשף היו מסוגלים לשלוט בקבוצת אנשים רק בעזרת הפחד או כבוד. הם היו אלה שיודעים לשלוט במזג אויר, לרפא את הפרה שלך או למרר לשבט שכן את החיים. שלושת ה"קוסמים" היו אכן, אנשים מכובדים, בעלי ידע וכוח רב המגיעים מן הטבע. נתקדם בציר הזמן. רוחניות לובשת צורות שונות בעולם ומתגבשת לדתות. אמונות פגאניות מקנות לכוחות הטבע אופי ואף צורה בחלק מהמקרים. פוליתאיזם הופך את כוחות הטבע לאלים, עליהם משועתקים המראה החיצוני, מאפיינים ושאיפות לגמרי אנושיות. בתקופה הזאת קמה הכהונה. פולחן האלים זקוק ל"מתפעלים". נוצרת קבוצה ייחודית של אנשים, שתפקידם הוא לשרת את הפולחן – כהנים. על שרותם ועבודתם הכהנים היו מקבלים מזון וקורת גג בלבד. הערים גדלות ואיתן הפולחן הופך לממוסד וכמו בכל ממסד, המועסקים מקבלים כסף (תזכרו שמזון וקורת גג כבר יש להם). כל זה, עם הזמן הופך את הכהנים למיניהם לאנשים חזקים כלכלית ומדינית-פוליטית וקולם נחשב ביותר. אנחנו מתקדמים ומגיעים לתקופה בה מונותאיזם משתלט על העולם. כמות האלים וכמות כהנים משתנה בצורה הפוכה. אל יחיד, כל יכול זקוק ותלוי בצבא שלם של "משרתים".  קם ממסד הדת שקיים עד ימינו. אנשי דת נמצאים בראש הפירמידה החברתית. אינטרסים רוחניים נזנחים לטובת הרווח הכלכלי, כוח ושליטה.

שוב, פשוטי העם מגלים כבוד כלפי הממסד הדתי, רק שהפעם הכל נובע מתוך פחד מהעונש השמימי והארצי. סיפורים מפורטים להפליא על גיהנום וגן עדן גורמים לבן אדם פשוט לזנוח את הדאגות הארציות. בכל דת מונותיאיסטית שנבחן, נראה הצדקה לעוני, סבל ואף רצח. הדת יוצרת אשלייה שמעשיו של האדם מוכתבים משמיים, דבר שפוטר מכל אחריות אישית על מעשים. הדת משרתת את המדינה בכך שהופכת את האנשים למקור קיום בעל סיבולת גבוהה. עני לא יבוא לדרוש חיים יותר טובים כי לכל זה יש הסבר והצדקה ב"ספרי קודש". סיפורים ומשלים על עניים וסובלים ש"בעולם הבא" זוכים לאושר ועושר, מלטפים את מוחם המנוון של תושבי העולם. דת משרתת בצורה הכי יעילה את הצרכים הצבאיים של המדינה. ניתן לעורר בקלות רבה זעם ושנאה על רקע דתי וזה יספיק כדי למלא את שורות החיילים ללא כל תשלום – הרי תמיד עדיף לשמור איזו פרוטה בצד ולבנות ארמונות עם חדרי זהב. הממסד הדתי, הממשל וכסף הולכים יד ביד על גבי גופות. מלחמות על רקע דתי, נוראיות ועקובות מדם, עיצבו את החברה המודרנית שלנו. אוכלוסיית העולם שעדיין מאמינה בספרי קודש כאלה ואחרים, הפכה לכלי המתפקד היטב בעת הצורך.

העולם חייב לזנוח את פולחן הדת באותה צורה שזנח כרכרות סוסים. הממסד הדתי היה הכרחי להתפתחות הציווליזציה, אך הוא אינו התנאי לקיומה. רק תנסו לתאר לעצמכם, כמה קל הכל יהיה, אם לא יהיה קיים מושג "רקע דתי". כמה בעיות יפתרו את עצמן! כמה מדינות יפסיקו מאבק מלחמתי, רק בגלל שהם מתפללים לכיוונים שונים. לא נוכל לספור את כמות הכסף שישוחרר מידי הממסד הדתי לטובת כלל האנושות. רק אם נהיה כנים עם עצמינו, ניקח אחריות על מעשים ונסמך על עצמינו ושיקולי דעת רציונלים ואינטליגנטיים, נגיע לאן שבני אדם שאפו להגיע מאז ומתמיד- נגיע לכוכבים!

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s