מכתב מ"רדיקל ביירות" לאנרכיסטים בצפון אמריקה

מכתב מ"רדיקל ביירות" לאנרכיסטים בצפון אמריקה מאנגלית: ש. קרכלשהו

רדיקל ביירות

Radical Beirut

חברים למאבק, — ההתקוממויות הערביות, תנועת Occupy Wall Street ושאר ההתקוממויות הגלובליות מאז 2011 פתחו עבורנו דלתות כדי לתקשר ולהבין עד כמה מאבקינו כנגד המדינה ומבני הכוח הדומיננטיים מחוברים, ובסופו של דבר זהים. מאבקנו נגד החיה הוא אחד; אנו שואבים השראה וידע ממאבקיכם בעבר ובהווה, ויודעים כי אתם מקבלים השראה ממאבקינו אנו, אך עדיין יש לנו דרך ארוכה על מנת שנוכל להבין האחד את השני ולהעצים את מאבקנו המשותף.— הקולקטיב שלנו הוא קבוצה קטנה של רדיקלים, תומכי אקולוגיה עמוקה, אנרכיסטים ופמיניסטים, ולא עשינו הרבה בהשוואה לקורבנות הגדולים של רבים מחברינו למאבק במקומות אחרים. אולם אנו יודעים כי אנו אומרים את שעל ליבם של רבים מחברינו למאבק בעולם הערבי, ממרוקו ועד סוריה, שנתקלו באותן הדילמות בבואם לתקשר עם עמיתיהם המערביים.

אנו יודעים כי ישנן פעולות טובות רבות שנעשות, מאמצים כנים בכל הכיוונים, ואף חיים הנתונים בסכנה, אך אנו גם מבינים שהסצנה האנטי-סמכותנית הרדיקלית במערב, ובייחוד בצפון אמריקה, נשלטת על ידי הגבולות של אידיאולוגיה "פוליטיקלי קורקטית" אחת. זה בסדר אם הפרמטרים הטקטיים והאידיאולוגיים שבחרתם עובדים עבורכם, אך הם לא עובדים עבור כולם, והם בהחלט לא עובדים עבורנו. כך שזה מצער שבמהלך חילופי דברים רבים עם אנרכיסטים צפון אמריקאיים (ובמידה פחות אנרכיסטים אירופאיים), כמה מחברינו ניסו תמיד לכפות את האידיאולוגיה הפוליטיקלי קורקטית שלהם עלינו.

זה גם מצער שרבים מחברינו במערב ספגו את הטון הפטרוני של ממשלותיהם האימפריאליות, והוא בא לידי ביטוי באופן בלתי מודע ביחס לחבריהם מהעולם השלישי. פעמים רבות מדי, מצאנו את חברינו מכתיבים לנו עם מי עלינו לכרות בריתות, או איך עלינו להתמודד עם עניינים שאצלנו כמו האיסלאם הפוליטי, המהפכה הסורית, טקטיקות אנטי-ממשלתיות, וארגונים רדיקליים סביבתיים ופמיניסטיים.

אנו מעריכים את הפידבק ואת חילופי הדברים וחושבים שהם רצויים וחיוניים, אך אנו מרגישים שישנן הרבה ציפיות מעודנות שאנו נהפוך לגרסה נוספת שלכם. ואנו לא רוצים את זה. בהיותנו בצד השני של המשוואה, בצד שמקבל טילי מל"טים, פגזי אורניום מדולדל ואימפריאליזם זה עשורים, אנו יכולים לומר לכם בכנות שלא משנה מה ניסיתם, זה לא עבד היטב עבורנו, ונראה שזה לא עבד אף עבורכם.

כשאנו חיים תחת משטרים סמכותניים מזה עשורים, רבים מאיתנו הם רדיקלים אנטי-סמכותניים על פי אינסטינקט; סטודנטים ועובדי מפעלים ואמנים ואבות ואמהות וצעירים וזקנים. כמעט כולנו נאלצנו להתנסות באופן אישי ולשרוד דיכוי מדינתי בשנים האחרונות, אך מרביתנו איננו מזדהים כאנרכיסטים, בייחוד כשאנרכיזם הוא עדיין עבור רבים מאיתנו אידיאולוגיה לבנה אירו-צנטרית וסגורה עם ליבה פוסט-מודרניסטית. ככל שאנו מתקשרים יותר אנו מגלים שמילים רבות הקרובות לליבנו תחומות בהגדרות צרות, ונתונות לאינספור מלחמות סמנטיות ביניכם. ואנו לא מעוניינים בסמנטיקה או בנצחון המלחמה על המילים, אנו מעוניינים בפירוק התנאים הפיזיים הממשיים של דיכוי ואי-צדק, ואנו רוצים להתנסות מעבר לגבולות הפוליטיקה הקלאסית וה"איזמים" הקלאסיים ששולטים בסצנות הרדיקליות הן המערבית והן המזרחית כבר עשורים.

כשאנו לומדים אודות מאבקיכם יש דברים רבים שמעניקים לנו השראה, ויש דברים רבים שאנו לא רוצים לשכפל. אפילו בעודנו מתבוננים מיבשת אחרת, ברור לנו שהתנועה הרדיקלית בצפון אמריקה (ובמידה פחותה באירופה) היא כיתתית ביותר, מפוצלת, דעתה מוסחת על ידי פוליטיקת זהויות וקרבות פנים, והיא נמצאת במצב של עוינות תמידית עם עצמה ועם תנועות אחרות.

אנו רואים תהליך חוזר ונשנה שבאופן קבוע שובר ומנתק את מנהיגיכם, מבודד את התנועות שלכם, משאיר אתכם עם פסאודו-מנהיגים וקולקטיבים משוסעים, ואז אנו קוראים את תלונותיכם על היעדר חזון וכיוון בתנועה. אנו רואים עוינות כלפי כל צורה של התארגנות, הערצה כמעט דתית של חוסר מבניות ואמונה דוגמטית בצורה אחת של קבלת החלטות (קונצנזוס). אנו רואים פוליטיקת זהויות בוטה ואנרגיות עצומות המבוזבזות על ויכוחים תיאורטיים שמהם לאף אחד לא אכפת, ובאמת שאנו לא מבינים זאת כאשר העשן מהגופה השרופה של העולם מערפל את ראייתנו.

אנו רואים הרבה מיזוגניה, שימוש לרעה בסמים, והתנהגויות אלימות, פוגעניות ונוראיות שעוברות ללא יחס וללא עורר ברבים ממקומותיכם.

אנו רואים סלידה מאסטרטגיה, המובילה קהילות רדיקליות לשבור את אותו החלון שנה אחר שנה ללא טקטיקות ארוכות טווח. אנו רואים אנרגיות רבות מוצאות על מאבק בגורמים לא חיוניים במערכת כמו רשתות מזון מהיר ותאגידי נעלי ספורט, באופן שמשאיר בצד את שלושת המבנים הבסיסיים שמחזיקים את המערכת בחיים, ואנו מתכוונים למבנים שמבטיחים את זרימת הכסף, המידע והאנרגיה לאלו שבשלטון. אם חסרים לכם רעיונות, יש מתקן לבדיקת מל"טים איפשהו במדבר אריזונה אם מתחשק לכם לקפוץ לביקור.

כל זה לא נאמר כדי לזלזל במאמצים שלכם או לחתור תחת העבודה שלכם, אלא רק בתור אזהרה על הנטייה שאנו רואים אצל רבים מעמיתנו המערביים לשיטוח תנועות רדיקליות תחת אידיאולוגיה פוליטיקלי קורקטית אחת, באופן שפוגע קשות בכוח החיים של התנועה הרדיקלית. ריבוי הדעות, הגישות והטקטיקות הוא חיוני ורצוי, ולא משנה באיזו תווית אנו משתמשים או איזו טקטיקה אנו מעדיפים, כשהעולם בוער, אלה מאיתנו שחולמים על עולם שניתן לחיות בו ועל אנושות צודקת נמצאים יחד באותו המאבק, נגד אותו האויב.

אהבה וזעם,
קבוצת רדיקל ביירות

פורסם במקור בכתובת: http://www.ainfos.ca/ainfos336/ainfos55047.html

רדיקל ביירות בפייסבוק: https://www.facebook.com/RadicalBeirut

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s