כל מדינה…

5397_542431422490298_39899212_n"כל מדינה.. חייבת לשאוף שתיהפך למדינה החזקה ביותר, שאם לא כן תהיה צפויה לחורבן. עליה לבלוע את זולתה כדי שלא תיבלע היא, להיות כובשת כדי שלא תהיה כבושה, לשעבד כדי שלא להיות משועבדת – שכן שתי מעצמות ..אי אפשר להן שיהיו קיימות יחדיו בלי להחריב זו את זו. המדינה היא אפוא שלילתה המובהקת ביותר של האנושיות.. היא מפוגגת את הסולידריות האוניברסלית של כל בני האדם על פני האדמה., ואין היא מלכדת את קצתם אלא כדי להביא כליה, כיבוש ושיעבוד על כל השאר"

– מיכאיל אלכסנדרוביץ' באקונין

2 מחשבות על “כל מדינה…

  1. זאת תפיסה אידיאליסטית למדי של מדינה ובטח שההכללה אינה נכונה. המדינה אינה שלילתה המובהקת של האנושיות, אלא התפתחות האנושיות לא יכולה לאפשר יותר את קיומו של מנגון ארגון חברתי זה.

    • הניתוח של באקונין מתייחס למדינה באופן כללי, ולמאפיינים הכלליים שלה בתור גוף ביורוקרטיה שנמצא מחוץ לחברה ומשרת את האינטרס המעמדי של המעמד השליט. כמובן שכשבוחנים מקרים פרטניים יש פרמטרים וגורמים נוספים שצריך להתחשב בהם – היסטוריים, תרבותיים ומה לא. תשווה למשל לאמרה של מרקס שהמדינה היא לא אלא הוועד הפועל לניהול העניינים המשותפים של הבורגנות – שזו כמובן אמירה נכונה ברמה הכללית אך המציאות בכל מקרה תמיד מסובכת ומורכבת הרבה יותר. אפשר לנתח את המקרה של שוויץ אבל נדמה לי שבכך נחמיץ את הנקודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s