צ'יאפס: נחשף שיתוף פעולה צבאי בין מקסיקו וישראל לדיכוי התנועה הזפטיסטית המהפכנית

zapatistas
בתחילת חודש מאי הכריז השר לביטחון הציבור בצ'יאפס, השופט חורחה לואיס ייבן אברקה, כי מתנהלים מגעים בין משרדו למשרד הביטחון הישראלי בנוגע לתיאום בטחוני ברמה המשטרתית, בשימוש בבתי כלא ובטכנולוגיה.

 

צ'יאפס, המחוז הדרומי ביותר במקסיקו, הוא ביתה של תנועת הזפאטיסטס (Zapatistas), תנועת ילידית מהפכנית הקרויה על שם המהפכן המקסיקני אמיליאנו זפאטה. תפקידה הבולט של התנועה באזור הגיע בעקבות הסכם הסחר החופשי הצפון האמריקאי (הסכם NAFTA)  שנחתם בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו. במסגרת ההסכם, ובעקבות לחץ מצד ארה"ב והבנק העולמי, ביטלה ממשלת מקסיקו הגנות שניתנו לאדמות ומשאבי טבע משותפים שעובדו באופן קולקטיבי ופתחה את הדלת להפרטתם ומכירתם לתאגידים. יותר מכל קבוצה אחרת, ההסכם היה צפוי להביא לפגיעה קשה באוכלוסיה הילידית הענייה במחוז צ'יאפס. בשנת 1994, עם כניסתו לתוקף של הסכם NAFTA, פרצה בצ'יאפס התקוממות עממית נרחבת בהובלת התנועה הזפטיסטית. המשטר המקסיקני לא נשאר אדיש ושלח כוח צבאי של כ-12,000 חיילים, שהצטרפו ל-2,000 חיילים שהוצבו באזור, אך הצבא לא הצליח לדכא את ההתקוממות. המורדים בצ'יאפס הקימו עשרות אזורים מוניציפליים אוטונומיים המקיימים דמוקרטיה דלגטיבית והשתתפותית ומנהלים את משאבי הטבע באופן קולקטיבי.

 

לדבריו של השר אברקה, המגעים עם אנשי הצבא הישראלי "נועדו לחלוק ולשתף את הניסיון ההדדי". ייתכן שזו הפעם הראשונה שבה הממשלה המקסיקנית מפרסמת בגלוי על שיתוף פעולה עם ישראל בנוגע לצ'יאפס, אך קשרים אלו הם רק נקודה אחת בהיסטוריה ארוכה של סיוע ישראלי לצבא המקסיקני בצ'יאפס ושל ייצוא נשק ישראלי לאזור. מקסיקו החלה לקבל נשק ישראלי בשנת 1973 עם מכירתם מטוסי ערבה ישראליים על ידי התעשייה האווירית. במהלך שנות ה70 וה80, המשיך ייצוא בלתי תדיר של נשקים קטנים, פצצות מרגמה וגדרות חשמליות, ובשנות ה-2000 המוקדמות גברו המכירות.

 

בשנת 2003, רכשה מקסיקו מסוקים שהשתייכו לצבא הישראלי וכן טילי גבריאל מהתעשייה האווירית הישראלית. באותה השנה, לפי דיווח הג'רוזלם פוסט, זכתה חברת אבטחה ישראלית נוספת, מגל מערכות בטחון, במכרז למערכות אבטחה "להגנה על מתקנים רגישים במקסיקו". ב-2004, נמכרו טיליים ימיים על ידי מספנות ישראל, ולאחר מכן נחתמו חוזים עם אלביט מערכות ואירונאוטיקס מערכות הגנה עבור המשטרה הפדרלית וכוחות הצבא לקבלת מל"טים לפיקוח על הגבול ופיקוח פנימי. ורינט מערכות,  חברת טכנולוגיה שהוקמה על ידי אנשי הצבא הישראלי לשעבר, חתמה בגיבוי אמריקני על מספר חוזים מאז 2006 לציתות המוני של הטלקומוניקציה המקסיקנית. על פי מסמכים מסווגים שנחשפו, עם פרוץ המרד בשנת 1994 נשלחו אנשי בטחון ישראליים בחשאי במטרה "לאמן את כוחות המשטרה והצבא המקסיקניים". במטוסי הערבה תוצרת ישראל נעשה שימוש על ידי הקומנדו האווירי המקסיקני GAFE, שבעצמו עבר אימונים על ידי ארה"ב וישראל, ואשר בכירים שפרשו ממנו יקימו לאחר מכן את קרטל הסמים "Los Zetas", האלים ורב העוצמה ביותר מבין קרטלי הסמים במקסיקו.

 

המשטר הקפיטליסטי במקסיקו זכה ללמוד מהניסיון הישראלי שנצבר באמצעות כיבוש ודיכוי האוכלוסיה הפלסטינית. אך רק לא המשטר המקסיקני הבין את הדימיון למצב הישראלי, וגם הכוחות הזפטיסטיים הבינו את הקשר בין מאבקם למאבק הפלסטיני. במהלך המתקפה על עזה במבצע עופרת יצוקה, הביעו הזפטיסטים סולידריות עם ההמונים הפלסטינים: "לא רחוק מכאן, במקום בשם עזה, בפלסטין, במזרח התיכון, ממש כאן לידינו, כוחות הצבא הישראלי המאומנים והחמושים ממשיכים את צעדת ההרס והמוות."

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s