אנרכיזם בפלסטין

יצחק תבורי

יצחק תבורי

בפלסטין זמן רב לא הייתה תנועה אנרכיסטית מאורגנת. מהגרת מרוסיה, לאה פלדמן, ניסתה להקים את הפדרצייה האנרכיסטית. אבל בסוף שנת 1935 היא עברה לבריטניה. באפריל 1936 התקיימה ועידה של אנרכיסטי פלסטין. מטרותיה היו ללכד את כל האנרכיסטים ולנסח מצע עבודה משותף. מאז תחילת מלחמת האזרחים בספרד האנרכיסטים בפלסטינין החלו לאסוף כסף עבור החברים הספרדיים שלהם. עבודה גדולה במיוחד בארגון הסולידריות עם ספרד נעשתה על ידי חבר קיבוץ אפיקים, משורר ידוע ונהג טרקטור, יצחק תבורי. אנרכיסטים רבים (בעיקר מהקיבוצים בגליל העליון, כ-150 אנרכיסטים) הלכו לעזור לרפובליקנים הספרדים ונלחמו נגד פרנקו בגיסות של CNT-FAI ובבריגדות הבינלאומיות (כולל יוסף רותם, הוהגוייר ותבורי). חלקם נפלו בקרבות. בשנת 1937 קמה בפלסטין קבוצת צעירים קטנה של חברים של התנועה הקיבוצית ופועלים שכינו לעצמם "הסוציאליסטים החופשיים". המנהיג הרוחני שלה היה תבורי. הקבוצה פרסמה את הכרוזים עם קטעים מיצירותיהם של קלסיקאיי האנרכיזם ועדכונים על מאבקם של מיליציות רפובליקניות אנרכיסטיות נגד הפשיסטים בספרד. תבורי פרסם גם מאמרים בעיתון של קיבוצו על האירועים בהיסטוריה של האנרכיזם. החוקרים המודרניים נוטים להאמין שזו היתה רק אפיזודה בודדת ללא המשך. עם זאת, ישנן ראיות כי בשנת 1937 נציג של קבוצת האנרכיסטים הפלסטינית הגיע לפאריס, יצר קשר עם המזכירות של IWA וקיבל שם את כל המסמכים הדרושים להקמת הארגון.

ואדים דאמיה. האינטרנציונל הנשכח .התנועה האנרכו-סינדיקליסטית הבינלאומית בין שתי מלחמות העולם.
תרגום של אלכס אהרונסון

מודעות פרסומת

7 מחשבות על “אנרכיזם בפלסטין

 1. חברי קיבוצים – הזרוע הפרה-מיליטרית של מפעל ההתנחלות הציונית כמו ציונים-סוציאליסטים אחרים אימצו את ההשקפה האנטישמית שהיהודים הפרזיטים צריכים לבוא לפלסטין ולהפוך לפרודוקטיבים. רבים מציונים-סוציאליסטים אלו היתפקחו והיגרו מכאן. חלקם היו מרקסיסטים לניניסטים, חלקם היו אנרכיסטים בדעותיהם. רבים אחרים המשיכו להחזיק ברעיונות נעלים… והמשיכו לשרת את האימפריאליזם והציונות.

 2. אכן, כפי שכתב אילן, מדובר ביומרות אנארכיסטיות של קבוצת המנתחלים. זה דומה לאזכור של מפגש אנארכיסטים לבנים בדרום אפריקה. מציע להוריד את הפוסט.

  • מה זאת אומרת להוריד את הפוסט? האנשים האלה הקריבו את חייהם למען המהפכה הסוציאלית בספרד. (אגב זה מראה טוב מעוד מה היה יותר חשוב להם, המפעל הציוני או המהפכה הסוציאלית). הפוסט הזה כן ישאר.

   • הקטע המקורי רצוף שגיאות – כנראה מחוסר ידיעה וחוסר הבנה. לא צריך למחוק – רק להביא דיוקים. זה שאנשים הקריבו את חייהם לא עושה אותם לחכמים יותר. זה שנפלו בפח של הבולשביקים ותרמו שלא בטובתם להבסת המהפכה בספרד בשליחות סטאלין זה עצוב כמו האלפים הרבים שנפלו בשירות הבולשביקים והביסו את המהפכה ברוסיה – הטבח של הסוביט בקרונשטאט והבסת המהפיכה באוקראינה (בהנחיית טרוצקי) הם רק הבולטים שבהם.

 3. אנרכיזם סוציאלי – לא מקבל שום צורה אחרת של התייחסות מבני אדם –לא משנה מי ומה הם חושבים שהם מייצגים. מציע לכולנו לקרוא את הספר : How I Clobbered Every Cash Confiscatory Beurocratic Agency Known To Man מאת Mary Elizabeth Croft . כל מני פקידונים של הקיסרות חושבים שידע זה
  מסוכן. זה נכון. אם היה לנו ידע, אז שלטון המושחתים מוצצי הדם לא היה מסוגל להתקיים בכלל.

  • כמאה וחמישים מהקהילה היהודית בפלסטין הישתתפו במילחמת ספרד. חלקם הגדול, חברי המיפלגה הפשיסטית האדומה של סטאלין. חלקם היו כבר מגורשים בארצות אירופה – כולל אח של גיסי שהפלא ופלא שמו היה הרצל… כנראה גם מספר מצומצם של ציונים שמאליים שהציונות שלהם היתה בדעיכה. אף אחד מהם לא היה אנרכיסט בטרם זנח את הציונות גם אם תייגו את עצמם כאנרכיסטים.
   שטויות על אנרכיסטים כביכול בתנועה הקיבוצית אפשר למצוא גם אצל דולגוב וגם אצל אמה גולדמן שכבודה במקומו מונח אך לא בתחום זה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s