אודות האירועים באוקראינה

Read in English

Читайте по русски

1555318_742039732487881_460370728_n

אוקראינה חווה בימים אלה התקוממות עממית, נגד משטרה אשר הולך ונעשה מדכא. בכלי התקשורת הממסדיים מוצגת לעתים התפיסה, כאילו מדובר בעימות בין שני המחנות הפוליטיים המדינתיים: הקואליציה, בראשות הנשיא ינוקוביץ', אשר נסוגה מהסכם סחר עם האיחוד האירופי, ומפתחת יחסי קרבה והסתפחות של אוקראינה לרוסיה; והאופוזיציה הלאומנית הקטנה יותר, בראשות המפלגות שכינויין 'מהלומה', 'מולדת' ו'חירות', המתנגדת לכך ומבקשת לכוון את אוקראינה להסתפחות לאיחוד האירופי.

לא כך הם פני הדברים. האופוזיציה הלאומנית מנסה 'לרכב' על גל מחאה עממית, אשר פרץ בשל צעדי המדינה האוקראינית. ב-16 בינואר חוקקה אוקראינה סדרת חוקים המצרים את המרחב המוגבל להתארגנות וביטוי תחת משטר דמוקרטי: הפללת מחאה ציבורית ללא אישור; הסרת רסנים מנהליים לנקיטת הליכים משפטיים נגד נתינים; הקלה על ניהול הליכים פליליים בהיעדר הנאשם; הפללה של 'אחריות' להתרחשות בידי אחרים של מעשים 'קיצוניים' והפרה של הסדר הציבורי, כולל קנסות מנהליים; ועוד. צירוף חוקים אלו, ואופן יישומם הצפוי, יהפכו את אוקראינה למדינה חצי-טוטליטארית.

ההמונים, כאמור, יצאו אל הרחובות. מאות אלפים מתקוממים ומתקוממות, מפגינים ומפגינות בעיר קייב, ומספרים גדולים דומים בכל שטחי אוקראינה. מדינת אוקראינה מפעילה דיכוי הולך ומתגבר של האוכלוסיה, באמצעות משטרת הבטחון 'בֶּרְקוּת'. משרד הפנים פרסם צו המתיר ירי בכוונה להרוג; והחל שימוש בקליעים חיים, עם ובלי ציפוי גומי, ובאש צלפים, נגד המתקוממים.

אנו מבחינים בדאגה אף בכך, שבקרב המצדדים בממשל ובמשטרת הבטחון, כמו גם בקרב הלאומנים, ניכרים גילויים רחבים של גזענות ובפרט אנטישמיות. ישנם אף דיווחים על מתקפות אלימות אנטישמיות. לא למותר לציין, שמפלגת 'חירות' ידועה בהתבטאויותיה האנטישמיות הגסות, ושמה המקורה הוא 'המפלגה הסוציאל-נציונליסטית אוקראינה'. כן נפוצו דיווחים על מקרים בהם חטפו אנשי ה'ברקוּת' מתקוממים פצועים ממיטותיהם בבתי-החולים; ועל גופות שנתגלו לאחר שעברו עינויים טרם המוות.

רוב המתקוממים/ות אינם/ן תומכי הימין; רובם מונעים מן ההתנגדות לצעדי הדיכוי של המדינה – בית-הנבחרים, כוחות הבטחון וממשל ינוקוביץ', כולם. אנו שותפים להשקפת רבים, כי כוחות הימין אינם אלא 'סוסים טרויאניים' של ממשל ינוקוביץ', וכי פסגת שאיפתם היא להחליף את הממשלה, לתפוס משרות ועמדות במנגנוני הבטחון – ולא להחליש את כוח הדיכוי הממלכתי.

אנו מחזקים את ידי המתקוממים/ות, וקוראים:

 • להצטרפות רחבה להתקוממות העממית – בהיבדלות ברורה מכוחות הימין.

 • לקיום תהליכי חשיבה ופיתוח תודעה פוליטית, באסיפות עממיות ובכל פורום אחר, אשר תאפשר להתעלות מעל ברירת-השווא בין הכוחות המדינתיים השונים.

 • להתארגנות להגנה קיבוצית, הן מפני כוחות הבטחון הפורעים באוכלוסיה, הן מפני הכנופיות האנטישמיות והגזעניות המסכנות את קבוצות המיעוט באוכלוסיה.

 • להתארגנות חיילי-השורה בצבא אוקראינה לעריקה המונית לשורות המתקוממים, פן תנסה המדינה להפעיל את צבאה להבטחת דיכוי ההתקוממות.

 • לשידוד מערכות חברתי כללי באוקראינה, לשיקום ההרס וההתדרדרות הקשה במצב החומרי בעשורים האחרונים, לקראת מהפכה אנרכיסטית בכלל היבטי החיים החברתיים.

 • להעלאת המודעות בארצות אחרות למצב באוקראינה ולפעילות תמיכה בהתקוממות מחוץ לאוקראינה.

ההמונים באוקראינה מצטרפים להתקוממויות עממיות אחרות בשנים האחרונות, אשר מבקשות לפרוק את עולם של משטרים דכאניים. כך קמו על מדכאיהם גם עמים במזרח הערבי: אנשי תוניס, מצרים, תימן, סוריה ועוד. חלק מהתקוממויות אלה לא הגיעו לתוצאות המקוות, הוסטו ממסלולן הראוי או דוכאו באכזריות והתדרדרו לכדי מלחמת אזרחים עקובה מדם. כשם שאנו מחזקים את ידי ההמונים האוקראיניים, כך אנו מקווים כי גם העמים הערביים יצליחו לצלוח את המיצר החשוך – לעבר עתיד חופשי ממדינות דכאניות מקומיות ומשליטה עקיפה של האימפריאליזם הקפיטליסטי.

אחדות – ארגון אנרכו-קומוניסטי; פלסטין/ישראל, 25 בינואר 2014.

3 מחשבות על “אודות האירועים באוקראינה

 1. שמתם תמונה של העיריה של לבוב. זה המחוז בו נולדה סבתא שלי. בעיירה קומארנה שנוסדה במאה ה 15 כדי לקלוט את שטף הפליטים היהודיים מגרמניה של אז.
  כיום אין בלבוב ובקומרנה יהודים. האוקראינים סייעו לנאצים לחסל את כל מי שיכלו, ולגנוב את רכושם.
  כיום אני מבין שיש מפלגות אנטישמיות באוקראינה…מחליפים לפטליורה?

 2. אני צופה בדאגה גוברת והולכת במעורבות "האנרכיסטים" כביכול, במאבקים האלימים שמתרחשים בתוך אוקראינה ולא רק, גם במקומות כמו יוון, מכסיקו ועוד…ואפילו בישראל. "פעילות אנרכיסטית" הנוקטת בדרך של אלימות וטרור, מסוכנת לרעיון האנרכיסטי יותר מכל פעילות (כוחנית או תעמולתית) קפיטליסטית, בורגנית, דתית ולאומנית באשר היא. הייתי הולך רחוק אף מכך ואומר שאויבי האנרכיזם המרים ביותר, הנם דוקא אלה הקוראים לעצמם "אנרכיסטים" והגורסים שפעילותם "האנרכיסטית" כביכול, מחיבת אלימות כנגד הממסד השלטוני (זאת, כחלק מהמאבק הכולל, בשלטון הנצול, הדכוי וההשפלה), למען מיגורו המוחלט והצודק, יחד עם הבורגנות המפעילה אותו.
  אני חוזר ומדגיש בשנית ובאופן נמרץ ביותר: מי שמחליט שהוא נוקט בפעולה אלימה כנגד השלטון המדכא ומכריז באותה עת שהוא עושה זאת בתור אנרכיסט, הינו חד וחלק אויב לאנרכיזם ומפגע באוונגארד הסוציאליסטי. זאת משום שראשית, אין דבר כזה הנקרא "מהפיכה אנרכיסטית", מי שמיצר מושג כזה, פועל למעשה שכם אחד עם שופרות הבורגנות הקפיטליסטית, המנסות לצייר אנרכיזם, ככיאוטיקה בלגניסטית חוליגנית. ושנית וזה העיקר: המהפיכה היחידה שיש להתיחס אליה, הינה ה מ ה פ י כ ה ה ס ו צ י א ל י ס ט י ת.
  מי שחושב שנתן לקיים כביכול "מהפיכה קומוניסטית" למשל, הינו בור בעניני סוציאליזם וטועה ומטעה יקרא לו. הסוציאליזם נשען על שלושה יסודות: קומוניזם, אנרכיזם וסוציאל- דמוקרטיה. אי אפשר לנהל המהפיכה רק על יסוד אחד ולא להתיחס לשניים האחרים. זהו אבסורד הגובל בסכלות נאיבית.
  היות והסוציאליזם הינו פציפיסטי מטבע בריאתו, מאבקו בשלטון הקפיטליסטי האלים והכוחני, אסור לו בתכלית האיסור, להיות גם כן אלים! זה אננו משפט הדורש הוכחה כי אם אקסיומה. ולא מפני שזה לא מוסרי להיות אלים, או משום שאם ננקוט בפעילות אלימה נדמה באופן אירוני לבורגנות המדכאת. אלו אכן סבות מספיקות וראויות, אך הן אינן הכרחיות. אסור למהפיכה הסוציאליסטית להיות אלימה, מהסיבה הטקטית ההכרחית הבאה: מי שמבסס שלטונו על דיכוי אלים, חזקה עליו שתמיד יגבר באופן כוחני על מי שיצא נגדו גם כן באלימות, מתוך מחוזות הקדמה והנאורות. כי זו פשוט המומחיות שלו, הוא בעל הנסיון, הידע והחומרה, בכל הקשור לאלימות כוחנית, על תכסיסיה הנלוזים והוא זה שמצויד מעל ראשו בכלי זיין גם ביכולת להפעילם הרבה יותר טוב מכל אחד אחר. את כל משאביו הנאלחים השקיע בארסנל שלו…ומה שחמור עוד יותר: הוא יודע בודאות גמורה, שאין לו צ'אנס אחר, כנגד הקדמה והנאורות. שהרי הן מביסות אותו בכל תחום אפשרי נתון, מלבד אחד: המאבק המזוין. על כן תמיד ישא עיניו אל זירת הקרב וידרבן ביריביו הנאורים להגיע רק לשם ולא לכל מקום אחר. הוא ינסה בכל כוח תבונתו הדלה והחשוכה, להוביל המאבק בין הדיכוי הכוחני אותו הוא משית על החברה, לבין השחרור הנאור הקם מתוכה כנגדו, רק אל מחוזות המלחמה. משום ששם, נמצאת ישועתו היחידה ושם, טמונה הצלחתו הבלבדית. מה לא ברור כאן?
  אי לכך, כל מי שאינו מבין מה טיבה של מהפיכה סוציאליסטית, כיצד אמורה היא לבנות יקום סוציאליסטי מקביל לזה הקפיטליסטי המדכא- בדרכי שפי ונאורות, דרך דמוקרטיה אמיתית המתחילה מתוך שורשי העשב והעולה כמטפסת, דרך סובייטים לכלל אינטרנציונל ובאותה עת מרכיבה מפלגות סוציאל דמוקרטיות מתאי הבסיס שלהן, ישובים בעזרת קומונות ופארם קלצ'רס ומארגנת מפעלים מפסי היצור שבתחתיתם- ראוי לו שישב בשקט וילמד פסוקיו החסרים.
  וכל מי שתופס פוזה מהפכנית, מתקשט בסמלים ומנפנף בדגלים וסיסמאות ומנסה להיות גבור ולעצור את שור הקפיטליזם המשתולל בידיים חשופות, שיעשה זאת בשם עצמו ועל דעתו ולא יוביל זה הנגח המועד, על טלפיו הרומסים, הישר אל ערוגות האנרכיזם הנאור.

 3. לאנרכיטקט: ראשית, טוקבקיסטים אנונימיים אינם יכולים "לקבוע", "לחזור ולהדגיש", להגיד "אני צופה בדאגה" (מי צופה בדאגה בדיוק? מי שאין לנו מושג מיהו?), לקבוע מי הם אויבי המהפכה וכולי. זה סתם מצחיק. אם תרצה לטעון את טענתך ברצינות, כתוב מאמר והזדהה בשם.

  לגופו של עניין:
  – קודם כל, תן לי לנחש. אתה נגד המאבק הפלסטיני בציונות ואתה מצפה שנחכה שהצעדים הפציפיסטיים שאתה מציע יפתרו מאליהם את בעיית נישול וגירוש הפליטים. תקן אותי אם אני טועה.
  – נראה לי יש לך בלבול מושגים והגדרות בכל מיני תחומים
  – אין שום דבר מהפכני בסוציאל-דמוקרטיה; באשר ל'קומוניזם', זהו מצב ולא זרם פוליטי. אם אתה מתכוון לסוציאליסטים מדינתיים-סמכותניים, לא ברור למה אתה חושב שבמהפכה חברתית אמור להתקיים שיתוף כלשהוא בין כוחות סמכותניים המבקשים להשתלט על המדינה ולהפעיל אותה כך או אחרת, לבין כוחות אנרכיסטיים המבקשים לבטלה.
  – פציפיזם והתנגדות לשימוש בצבאות אינם אותו הדבר.
  – תלונתך על שימוש באלימות קשורה ל"ביסוס שלטון" על שימוש באלימות. תנועה המשתמשת באלימות שלא כדי לבסס שלטון – עליך למצוא טעם אחר לפסול אותה.
  – השימוש באלימות במסגרת מאבק עממי הוא אכן מסוכן, ואפשר לראות בו חרב-פיפיות; אבל הגישה שלך שוללת פעילות קונקרטית לטובת ניתוח עקר ופאסיבי.

  אתה יכול להמשיך להרביץ את תורתך ולהטיף למי שלא למד את פסוקיך, אני מצידי מחזק את ידי מי שניגש לבריקדות באוקראינה – גם נגד ינוקוביץ' וגם נגד המשטר החדש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s