על מצעים מהפכניים ורפורמיסטיים \ אלכסנדר וולודרסקי

reformism

אנחנו חיים בצריף מלוכלך ומסריח עם פשפשים, אוכלים שפכים וכל יום מכים בנו באמצעות שוט.

גם מהפכן וגם רפורמיסט באותה מידה רוצים לשנות את סדר הדברים הזה, אך בוחרים באסטרטגיות שונות. מהפכן ינסה להרוס את הצריף, לחנוק את השומר עם השוט שלו ולשרוף את שחקים המאוכלסים בחרקים על מנת בעתיד לבנות משהו הגון יותר. מתישהו.

רפורמיסט ישתדל להיכנס למשא ומתן עם השומר באמצעות שקרים, חנופה או איומים כדי ששפכים יהיו יותר עשירים בקלוריות, הכאות באמצעות שוט יתבצעו מקסימום חמישה פעמים ביום, והמיטות הישנות עם פשפשים יוחלפו בחדשות. זה אולי נשמע לא מספיק הרואי, אך צעדים כאלה יכולים להציל לא מעט אנשים.

הבעיה היא שתחת המסווה של "רפורמות" לתושבי הצריף לעתים מנסים למכור משהו אחר לגמרי. הצריף באופן קבוע נצבע בצבעים שונים. את השפכים מעבירים משוקת אחד לשוקת אחר ומדביקים לזה איזשהו שם לועזי יפה. לפשפשים נותנים שמות ומלמדים אותם לקפוץ לפי פקודה. ידית של השוט שבו משתמש השומר מקשטים בציורים, ולפני כל מכה הוא מצטט במקור פילוסופים של עידן הנאורות.

אם מהפכן עד נקודה מסוימת יכול ללכת באותה דרך עם רפורמיסטים מסוג ראשון (בן אדם שבע ובריא מתקומם יותר בקלות, מאשר מוכה ומת מתשישות), הרי את הרפורמיסטים מסוג שני צריך לסלק: אין מהם שום תועלת, ונזק כן נגרם. בגלל הפעילות הנמרצת שלהם כל תושבי הצריף במקום להילחם למען שיפור החיים שלהם (באופן קיצוני או מתון) עוסקים באילוף פשפשים ומתפעלים מאוצר מילים של שומר חדש. הבעיה היא ש"ספוילרים" למדו טוב מאוד לחקות את הרפורמיסטים מסוג ראשון. הם בביטחון רב מסבירים כי צריף אדום יותר חם, מאשר צריף אפור, שעקיצת פשפש מאולף מגרדת ב-70% פחות ורמת ההשכלה של השומר אמורה לרכך את הכאב הנגרם כתוצאה ממכה. ורבים מאמינים להם.

לכן כל פעם שאתם קוראים מצע פוליטי כלשהו או שומעים סיסמה, תנסו לנתח באופן לוגי. איך בדיוק הצעדים המוצעים ישנו את חייכם וחיי שאר האזרחים. ניתן להגיע למסקנות מאוד מעניינות ובלתי צפויות.

 מרוסית: מיכאל אוריצקי

3 מחשבות על “על מצעים מהפכניים ורפורמיסטיים \ אלכסנדר וולודרסקי

 1. וואו, זו רשומה מלאה בטעויות, בהנחות בלתי-מבוססות, ובמטאפורות לא מתאימות. מאיפה להתחיל?

  אנחנו לא חיים בצריף מלוכלך ומסריח עם פשפשים ולא אוכלים שפכים. אפשר לומר שכל יום מכים בנו בשוט, אבל אפילו כאן יש רוח של הגזמה. אם זה היה המצב, אם זו הייתה הבעיה שאנחנו צריכים לפתור, אז בהחלט אפשר היה לפנות לרפורמיזם. אין ספק, ששיעור האנשים שחייהם דומים לתמונה הזו מתוך כלל האנושות – הצטמצם משמעותית ברבות השנים. בפרט, ברוב החברות הקפיטליסטיות כיום האנשים הנמצאים במצב דומה לזה הוא נמוך: חמישית? עשירית? ובמקרה הטיפוסי עוד פחות. אם השאיפות שלנו הינן לעזוב צריף מלוכלך ומסריח, באמת לא חייבים מהפכה חברתית כדי שזה יקרה. חברה קפיטליסטית היא יציבה הרבה יותר כאשר לא חיים בה בצריפים מסריחים עם פשפשים; ובואו נאמר בגלוי: גורמי ההון מעוניינים ברווח ובשליטה, ועוני מרוד של האוכלוסיה אינו מטרה שלהם.

  נכון, אמנם, שהרווחה החומרית המוגבלת, לצד העוני החברתי והרוחני, נצבע בצבעים צבעוניים וזוהרים – כפי שמתואר בטקסט של וולודרסקי. שיש האדרה של המצב הקיים, ועוד יותר מכך – הסחת תשומת-הלב של דיירי הצריף ממצבם לאשורו להתרחשות מומחזת, כמו קרקס הפרעושים. ועדיין, הסחת הדעת לא מתרחשת "על ריק".

  עתה, אל "המהפכן והרפורמיסט". האבחנה הראשונה והחשובה ביותר היא האינדיוידואליזם הקיצוני. יש שני פרטים, אחד מוצלח ואחד לא מוצלח, אבל כל אחד מהם פועל לבד ובמנותק מן החברה. למעשה, מידת המהפכנות או הרפורמיזם שלך כפרט – כמעט שאין לה השפעה על תהליכים חברתיים משמעותיים. אם ישנה תנועה חברתית מהפכנית, הפרטים שב"יום רגיל" הם רק רפורמיסטים ייסחפו בה; ואם אין כזו, ה'מהפכנים' יהיו קבוצה קטנה של מסעירנים (אגיטטורים) או מטיפים.

  אם כן, מהו המהפכן המנסה "להרוס את הצריף, לחנוק את השומר" וכו'? אחת משתיים. או שהוא חבר בתא שנכטטו לפעילות אלימה יחידנית – בסגנון ה-RAF בגרמניה; או שכל הפעולות הרדיקליות הבלתי-מתפשרת שלו מתרחשת בראשו בלבד, לא במציאות. הפער בין המצב במציאות למה שהיה חושב לעשות הוא גדול מדי; מרוב מהפכנותו הוא אינו מסוגל להתמודד עם פער כזה.

  מספר הערות נוספות יבואו בהמשך (אני מקווה).

 2. מעבר לתגובתו של epk (אותה אני מחזק), השאלה המהותית יותר היא אם לשומר יש שוט (נניח שיש שומר ונניח שיש לו שוט), איך המהפכן יחנוק אותו בדיוק? מאיפה לו הכוח?

  • לחרדי נגד אינטל:
   קודם כל כינוי מעניין; אני חושב שהשאלה שלך מתחברת למה שכתבתי על אינדיווידואליזם. אם מדובר בכמה דיירים בצריף, הם חזקים יותר מהשומר כאשר הם מאוגדים יחד. המהפכן האחד לרוב לא יכול לגבור על השומר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s