הצהרת הסירוב של חברת "אחדות" טניה גולן.

English version | نسخة عربية | Versión en Castellano

11024625_869465369758972_5788404817686122315_n

טניה גולן, חברת ארגון "אחדות", פעילה חברתית מחיפה, אנרכיסטית, טבעונית, ופעילה במאבקים אקולוגיים – מסרבת להתגייס לשורות הצבא הציוני. אנו מפרסמים את הצהרתה של טניה, הכוללת גם את נימוקיה וכן ביקורת על החברה שלנו.

 

שמי טניה גולן, אני בת 20. החלטתי לסרב להתגייס לצה"ל וראיתי חשיבות בעשיית הדבר בגלוי ובישירות.

הבחירה להתגייס או שלא להתגייס לצה"ל היא בחירה פוליטית וראוי שכל אחד ואחת יוכלו לעשות אותה בחופשיות. אני מוחה כנגד החוק שמאיים על נערות ונערים להצטרף לצבא.

אין לי אמון בראשי ההיררכיה השלטונית. הצבא הוא יד ביצועית של בעלי ההון, של הממשל ושל סוחרי הנשק. יש מי שמרוויחים מהסכסוך הישראלי-פלסטיני ולעולם לא יוותרו מרצונם על השליטה הכלכלית בשטחים. הגזענות והפילוג הם תוצאת לוואי להשפעת הכוחות הללו. תקציב הביטחון של מדינת ישראל גדל משנה לשנה על חשבון החינוך, הבריאות, הרווחה, ובכל זאת אין תחושה של ביטחון – יש רצף של איומים תורנים שצצים מכאן ומשם. אני סבורה שהפחד שלנו מנוצל להסחת הדעת ממחשבה מעמיקה. אי אפשר לבנות חברה צודקת על בסיס חוסר צדק. אני מסרבת לקחת חלק בגוף שמוציא לפועל מדיניות גזענית ופאשיסטית, מפלה ודכאנית. אני מסרבת לשתף פעולה עם צבא שמחזיק כבר עשרות שנים מיליוני אנשים ללא זכויות אזרחיות. בצד השני יש אנשים כמונו, עם צרכים בסיסיים דומים לשלנו, שבסך הכל רוצים לחיות את חייהם. עוצר, בידוקים בטחוניים, מעצרים ללא משפט, התנכלויות ע"י חיילים או מתנחלים קיצוניים, ניצול תעסוקתי, תנאי מחיה נחותים ואפשרויות מוגבלות – אי אפשר להיות בטוחים כל עוד אנחנו מספקים סיבות מאוד טובות לצאת כנגדנו.

גם הצבא, כמו בית הספר, הוא מוסד שמבצע חיברות. כמו שתפקידו העיקרי של בית הספר אינו להעביר ידע אלא לאחות את החברה לכדי גוש אחיד, להקנות הנחות בסיס והתנהגויות, כך תפקידו העיקרי של הצבא הוא לא להגן על כלל האנשים, אלא להוות "כור היתוך" סביב אותו האתוס ולשמר את הדעה החיובית עליו, בזמן שהוא מגן על האליטות. זה גוף עם בירוקרטיה מסורבלת, עם אגפים שמתעסקים האחד בשני ובתחומי חיים אזרחיים, מה שמאפשר להקנות לנוער הבוגר שרק סיים את תהליך ההתגבשות בבית-הספר ראיית עולם היררכית, של מדכא-מדוכא. נכון יותר לומר – להשלים את ההקניה הזו, על רקע המסרים הלאומניים שצהל מעביר בפירוש. השלב הזה הוא פי-הטבעת של הצינור שמוביל לחיים בחברה הבוגרת, על חלקת האדמה הזו בין הים לירדן.

אני חושבת שהתגייסות למען משהו אמורה להיעשות בהתאם לצורך ולפי שיפוט עצמי. זה עובד, אפשר לקחת כדוגמה את הקונפדרציה הדמוקרטית ברוג'אבה (צפון סוריה), לא הרחק מאיתנו, אולי נוכל ללמוד מהם דבר או שניים. אין להם חוק הכופה גיוס לכוח ההגנה שלהם, ובכל זאת ישנו אחוז מגויסים דומה לשל ישראל ביחס לגודל האוכלוסיה. אם אין רצון להגן על סדר קיים הוא כנראה לא שווה הגנה.

אני פוסלת את הסיבות שאני שומעת בעד גיוס: חברים, כיוון, ניסיון, תרומה למערכת. אני בוחרת לא לתת את עצמי מרצון לטירטורים, השפלות ודיכוי לשווא במשך שנתיים. לא אלבש מדים כדי לא להגביר את הלחץ החברתי להתגייס ע"י השתתפותי בדבר. המחיר של אי שיתוף הפעולה הוא לא פשוט, אך הגיוס מבחינתי הוא לא עניין של מה בכך, לא דבר פעוט.

הדבר האחרון, הקרוב לליבי לא פחות, הוא נושא הרס הסביבה-הטבעית שהמפעל הצבאי גורם ע"י דליפות דלק ושפכים, היפטרות מציוד באמצעות השלכתו לים ופעילות-שוטפת שפוגעת באיזון הצמחיה ובעלי-החיים. כל זאת בלי שיצטרך לספק דוחות מפורטים או לתת דין וחשבון, בדיוק כמו לגבי התקציב המדיני שהוא נוגס בו בגדול.

בכל מצב שלא יהיה, השמעת קול ונקיטת עמדה במקומות שבהם קשה לעשות את זה היא תרומה אדירה, ואני קוראת לכל מי שיש לה
קול לבטא אותו. בצורה פשטנית: דברים רעים קורים כשאנשים טובים שותקים.

טניה גולן

868676767

9 מחשבות על “הצהרת הסירוב של חברת "אחדות" טניה גולן.

 1. מהממת. כל הכבוד! טניה עבדה איתי בהסברה לתושבים במגדל העמק על מיחזור- מדריכה מס' אחת. אסור שאנשים טובים ומוכשרים כמו טניה יבזבזו את חייהם ואת כישרונותיהם בשביל מפעל האפרטהייד!
  נבוא לתמוך בכל דרך אפשרית!
  עלי והצליחי

  • החשיבה הקונצפטואלית העומדת מאחורי הסרוב של טניה ותומכיה, היא פלאקטית חסרת מעוף ומחזקת הקצנה ימינה במענה, בסביבת האיומים דהיום, קם ,מר וגב ישראלי ושואלים את טניה, מי את מצפה שיגן עליך עלינו מלסיים כמו היזדים לדגמה, זה לא רחוק וזה לא תאורטי , זה כאן ועכשיו ונמנע ,רק הודות לצבא חזק וגדול, מי ימנע מקיצונים אצלנו מלבצע ,עשייה המנוגדת לחוק , במידה ובעלי המצפון יבחרו לפרוש. אי עשייתך טניה ,זה לא מסר, זה בריחה, אפילו בריחה בזויה

   • עמית, האם אתה מתכוון לטעון ברצינות כי אלו המחליטים לעבוד כחיילים בצבא מדינת ישראל מפגינים מעוף ומחשבה מקורית? ואם לאו – האם תקרא למי שמקבלים על עצמם את עול הגיוס באופן פלקאטי? אני מנחש שלא.

    על כל פנים, טניה וסרבנים/ות אחרות (כמוני) אינן רוצות ואינה מצפות להגנה ממדינת ישראל. הדבר משול לאדם החי בשכונה בה פועלת כנופיה אלימה. "מי יגן עליך אם לא אנחנו?" שואלים פעילי הכנופיה את הנתונים ל'פרוטקשן' שלהם. "הרי בלעדינו – יתעמרו בך, במיוחד הכנופיות האלימות משכונות אחרות, שאין להן שום עכבות לפגוע בתושבי שכונתנו!" ובכן, לא תודה, מי ימנע עשייה המנוגדת לחוק? למה למנוע אותה?! אנחנו רוצים בה, כי אדני החוק מופנים נגד ציבור הנתינים, תמיד. מי ירסן את הקיצוניים? אנחנו הקיצוניים. לא קיצוניים בדקירת תמונות והצתת בתים, אלא קיצוניים ברצוננו לשינוי עמוק בסדרי החברה. אם כן, אנחנו לא בורחים. לכל היותר אפשר לומר שאיננו מסוגלים להבריח את המדינה מפנינו.

 2. חזקי ואמצי טניה.

  ובכלל – למה ש_את_ תצטרכי לתת _לצבא_ הסברים לא אינך מתגייסת? שה_צבא_ ייתן _לך_ הסברים. שהם ינסו לשכנע אותך ולא להיפך. בואי נאמר, שהם לא הכי משכנעים בעולם…

  עוד בעניין הסביבתי אפשר להזכיר, שחלק לא מבוטל מן הסכסוכים החמושים במזרח התיכון מונעים על-ידי הנפט והשליטה בהפקתו, זיקוקו ושיווקו; והתוצאה, בנוסף לסבל אנושי עצום, היא גם זיהום בהיקפים אדירים משריפת בארות נפט; השפעה על האקלים באמצעות שריפת הדלקים המאובנים ועוד. גם כאשר המלחמות אינן על הזהב השחור, חלק ניכר מהן מנוהלים על-ידי משטרים אשר מקבלים תמיכה או אשר נוצרו מלכתחילה על רקע המאבקים לשליטה במשאבי הטבע באזור. בשנים הקרובות ישמש הצבא הישראלי ככוח-המגן לאסדות הקידוח של החברות דלק אנרגיה ונובל אנרג'י, אשר ימכרו לישראל גז במחיר גבוה. וברמת הגולן מתוכנן קידוח להפקת נפט מפצלי שמן, בעל פוטנציאל הרסני על הסביבה, המתאפשר במידה רבה בעקבות כיבושי 1967 וגירוש האוכלוסיה המקומית על-ידי ישראל. הקשרים בין משאבים טבעיים, תעשייה מזהמת או מזהמת-בפוטנציה, וצבאות ומלחמה, ענפים עוד הרבה. במקום לעבוד בשביל המדינה כמו רובוט, תוכלי את לקרוא וללמוד עליהם עוד, ולחשוב איך אפשר לפצח את הכוורת המייאשת הזו בה אנו חיות.

  • נתת דוגמא של כנופיות בשכונה,כמעט נכון.אלא שבלי צבא חזק המוסלמים מסביב ישחטו אותנו באחת,זה מה שהם מצהירים בגלוי.אלימות של מוסלמים יש בכל מקום בה הם חיים,גם ללא שום קשר לישראל,אין לך מה לעשות במקום כזה נורא,לך לחיות באחת ממדינות האיסלם,שם מקומך

   • אלימלך, אתה מחלק את העולם בצורה, שבעתיד תפגע בך מאוד קשה. מבחינתך יש "אותנו" – הישראלים, היהודים, הלא-מוסלמים, ויש "אותם" – המוסלמים הרעים והאלימים שישחטו "אותנו". אבל אתה טועה. מדינת ישראל זה לא "אנחנו". הצבא זה לא "אנחנו". הצבא זה הם. המדינה רק משתמשת בך – ומזינה אותך בתעמולה גזענית נגד תושבי הארץ והמזרח התיכון – לקידום האינטרסים של המעמד השליט שלה. ולקידום האינטרסים של ארצות הברית והתאגידים הגדולים שם. שכן, אחרת, למה הצד הנאור, והבלתי-אלים, והלא-מוסלמי וכולי מיודד כל-כך עם ערב הסעודית? למה יובל שטייניץ מסתובב בדובאי ובאמירויות? למה ישראל מיודדת עם שליט-היחיד, העריץ הירדני, ובקשרים בטחוניים טובים עם הדיקטטורה הצבאית במצריים? למה החברים "שלנו" בארה"ב תומכים ומממנים ומטפחים את אוסאמה בן-לאדן בעבר ואת ג'בהת אל-נוסרה עכשיו?

    שמע, עזוב שטויות. מדינת ישראל לא תחזיק מעמד עוד זמן רב כל-כך – בין אם אתה מחבב את הערבים תושבי המזרח התיכון ובין אם לאו. אני מציע לך להתנתק מן ה"אנחנו" הזה, כי בבוא היום – האמן לי שתעדיף להיות בצד שלנו, צד ה"מוסלמים השוחטים ממדינות האסלאם".

 3. הקומוניזם ברוסיה חחחח….עסקו בהגליה משעשעת של מליונים נפשות יפות לבדוק מי נשחק מהר יותר בסיביר. בצפון קוריאה ברגע זה תוכנית ריאלטי משעשעת של מחנות עבדות של ילדים ומשפחות המתקיימים בגטאות ברגע זה. ריאלטי אכזר ומוזר של קומוניזם עכשווי. סין כלאה ורצחה את כל ההוגים והסופרים ואנשי התרבות מתוכה ,ורק ינסה אזרח טיבטי לברוח את הגבול להודו השכנה לחירותו יצלפו בו למוות כמו ציד יונים בזמן אמת גם היום ובכל יום. גרמניה המיזרחית סבלו רבות והחליטו שהקומוניזם הוא כישלון של מיעוט קטן ( הון שילטון ) ששולט על העם באכזריות. הקיבוצים בחלקם הוקמו על אדמות כפרי ערבים והשחיתות גילויי העריות וזוועות רבות על קומבינות מושתקים על ידי החברים. אז איזה קומוניזם משמש לכם כציון דרך ? מי האב הרוחני שלכם ? אחד מהמרצחים ?קאסטרו הוביל את העם לשנים של תת תזונה .לא היה אוכל ! אתם והבחורה הזאת הסרבנית בכלום שהגיע מרקע כלכלי עמיד ביותר אתם בדיחה של שיעמום. הון שילטון מפריע לכם בגנון ? הרי אתם ילדים של אבא אמא ואייפון.

  • קומוניזם סמכותני הוא לא הכיוון בכלל…
   כדאי שלא תגיבי אם אין לך מושג על הרקע הכלכלי של אדם, אל תביכי את עצמך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s