רכוש אינו יכול להתקיים מאחר שהוא מקור הרודנות ; מתוך קניין מהו, מאת פייר-ז'וזף פרודון

kan5מהי ממשלה? ממשלה היא כלכלה ציבורית, הכוח הניהולי העליון של העבודה הציבורית והרכוש הלאומי.

הבה נראה: המדינה היא מעין חברה נרחבת שבה לכל אחד מהאזרחים יש מניה. לכל אזרח קול בדיוני האספה; ואם המניות שוות, כל אחד הוא רק קול אחד. אך תחת משטר-הקניין מתקיים חוסר-שוויון עז בין מניות-האזרחים; וכך, לאחד יש כוח-הצבעה של מאות קולות. ואילו לאחר, רק קול אחד. אם לדוגמה ההכנסה שלי מונה מיליון; ואם, לצורך ההנחה, אני בעל-הון המונה שלושים או ארבעים מיליון המושקעים כהלכה, ואם הון זה מהווה 1 חלקי 30,000 מסך ההון הלאומי – ברור מאליו שהניהול הציבורי של רכושי יהווה 1 חלקי 30,000 מסך חובות המדינה; ואם במדינה חיים 34 מיליון אזרחים, כוח-ההצבעה שלי יהיה שקול לכוחם של 1,133 אזרחים פשוטים.

והרי, כשפרנסואה אראגו דורש את זכות ההצבעה לכל חברי המשמר הלאומי, הוא צודק לחלוטין; וזאת מאחר שלכל אזרח מנייה אחת לפחות במדינה, אשר מעניקה לו זכות הצבעה. אך היה על הנואם המהולל גם לדרוש שלכל אזרח תהיה כמות הצבעות השווה למספר מניותיו, כמו במקרה החברות העסקיות. וזאת מפני שכל פעולה אחרת תוביל למסקנה שלאומה מותר להיפטר מקניינם של אינדיבידואלים בלא להיוועץ בהם, מה שסותר את זכות הקניין. במדינה שבה קיים קניין, שוויון זכות ההצבעה (קול אחד, הצבעה אחת) מהווה הפרה של זכות הקניין.

כעת: אם מידת ריבונותו של כל אזרח חייבת להיות יחסית לקניינו, נובע מכך שבעלי-המניות הקטנים נתונים לחסדיהם של בעלי-המניות הגדולים; והללו, אם יחפצו בכך, ישעבדו אותם, ישיאו אותם כראות-עיניהם, ואז יקחו מהם את נשותיהם, יסרסו את בניהם, את בנותיהם יקחו לזנות, הזקנים יושלכו לכרישים – אך כל זה בסופו של דבר יקרה גם להם, אלא אם ישיתו על עצמם מס לטובת משרתיהם. במצב זה מצויה בריטניה כעת (1876). ג'ון בול (האנשה לבריטניה שהייתה נפוצה במאה ה-19), שלא אכפת לו כלל מחירות, שוויון וכבוד, מעדיף לשרת ולהתחנן. אך מה לגביך, איכר פשוט? קניין אינו מסתדר עם חירות פוליטית ואזרחית, ולכן אינו יכול להתקיים.

מאחר שקניין הוא הגורם המרכזי לזכויות-יתר ולעריצות, מהיום על שונאי-הרודנות לא לומר "בי נשבעתי לשנוא את המלוכה", אלא "בי נשבעתי לשנוא את הקניין".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s